top of page

RYSUNEK

Praca przedstawia naziemną próbę śmigłowca Mi-2RL nr boczny 8825 w malowaniu ratowniczym, będącego na stanie ówczesnego 49 pułku śmigłowców bojowych z Pruszcza Gdańskiego. Próbę taką wykonuje się zawsze przed rozpoczęciem lotów na danym śmigłowcu.

Praca wykonana na szarym brystolu. Oprócz ołówków zastosowałem białą pastelę olejną.

Próba przed lotami.

Każdy lot wymaga pracy na ziemi.

Praca przedstawia personel służby inżynieryjno-lotniczej (w skrócie SIL) podczas czynności obsługowych przy samolocie bombowym PZL-37 Łoś.

W lotnictwie przed każdym uruchomieniem silnika/silnków czy to samolotu czy śmigłowca zawsze należy wykonać obsługę często nazywaną przedlotową. W dużej części polega ona na wizualnym sprawdzeniu czy nie ma uszkodzeń mechanicznych (np. pęknięcia lub wgniecenia pokrycia), podcieków paliwa, płynów hydraulicznych itp. Nie można tak jak w aucie wsiąść przekręcić kluczyk w stacyjce i... do przodu.

Praca wykonana z użyciem ołówków.

Alarm.

Praca przedstawia pilotów jednego z dywizjonów angielskich biegnących do swoich maszyn po ogłoszeniu alarmu w trakcie tzw. Bitwy o Anglię. Najwyższy stopień gotowości polegał na tym, że piloci oczekiwali na ogłoszenie alarmu w kabinach swoich samolotów.

Na rysunku widać samoloty myśliwskie Hawker Hurricane. Jeśli wspominamy Bitwę o Anglię to bez wątpienia najsłynniejszym samolotem myśliwskich po stronie angielskiej był Supermarine Spitfire, ale należy pamiętać że znacznie więcej w tym czasie było samolotów typu Hawker Hurricane i to na pilotach latających na nich leżał główny ciężar odpierania ataków Luftwaffe.

Praca wykonana z użyciem ołówków.

Bez chwili wytchnienia.

Praca przedstawia personel naziemny uzbrajający samolot do kolejnego lotu bojowego. W języku wojskowym czynność ta jest składnikiem procesu, który nazywa się odtwarzaniem gotowości bojowej. Poza ponownym uzbrajaniem należy uzupełnić paliwo, usunąć drobne niesprawności, przejrzeć silnik, instalacje itp. Czytając książkę "Dywizjon 303" zwróciłem uwagę na techników, którzy w nocy usuwali uszkodzenia samolotów wynikłe w powietrznych w walkach tak, żeby w następnym dniu było jak najwięcej maszyn zdatnych do lotu. Dla mnie coś niesamowitego i wielki szacunek dla tych ludzi.

Praca wykonana z użyciem ołówków.

Walka nie tylko z mrozem.

Praca przedstawia kołujący do startu samolot FW-190 w wersji myśliwsko-bombowej gdzieś na Węgrzech na początku 1945r. Warunki obsługiwania samolotów w zimie zwłaszcza w warunkach polowych są niekiedy bardzo trudne. Niektóre czynności nie da się wykonać w rękawiczkach. Trzeba się wtedy spieszyć bo palce dłoni na mrozie bardzo szybko drętwieją. Sam tego doświadczyłem.

Praca wykonana na jasno niebieskim brystolu z użyciem kredek, ołówków i pasteli olejnych.

Gee Bee.

Praca przedstawia amerykański samolot wyścigowy "Gee Bee". Maszyna Granville R-1 „Gee Bee” pilotowana przez pilota Jimiego Doolittle w 1932 roku pobiła ówczesny rekord prędkości osiągając prędkość 473,8 km/h. Nie był to jednak samolot bezpieczny w pilotażu.

Praca wykonana z użyciem kredek.

Profil kobiety.

Praca wykonana z użyciem kredek jako ćwiczenie z podręcznika do rysowania.

Kobiece spojrzenie.

Kobieta nie musi nic robić. Wystarczy, że będzie tylko leżeć i już wtedy emanuje pięknem.

Praca wykonana z użyciem tuszu, piórka i pędzli.

Have a nice flight!.

Nieodłącznym atutem wdzięku kobiety są jej włosy zwłaszcza rozpuszczone na wietrze.

Praca wykonana z użyciem tuszu, piórka i pędzli.

Statek wycieczkowy wypływający z portu.

Kiedy byłem tego lata na wakacjach nad morzem siedziałem sobie na plaży i chciałem narysować coś "na szybko" w szkicowniku. Moja córka poprosiła mnie o ten statek wycieczkowy. Jestem jej wdzięczny za to bo przy tej pracy uczyłem się jak się streszczać w trakcie rysowania. Wynikało to z tego, że statek całkiem żwawo płynął i po kilku minutach już go nie było.

Gdynia. Widok na port wojenny.

Jakby ktoś myślał, że na polskim Wybrzeży jest płasko to będzie w dużym błędzie. Rysunek ten zrobiłem ze wzgórza na zachodnim skraju zabudowań Gdyni, gdzie zaczynają się lasy trójmiejskie. Dla mnie Gdynia była zawsze niesamowitym miastem. Połączenie morza z górskimi widokami. Miasto zawdzięcza to wzgórzom morenowym, na których leżą lasy trójmiejskie.

Podczas tej pracy przekonałem się jak ważne w rysowaniu w plenerze jest godzina i pogoda. Rysowałem w trakcie dwóch dni okazało się, że o innej porze dnia słońce jest w innym miejscu i rozmieszczenie cieni jest zupełnie inne. Więc rysowałem już o tej samej porze tj. ok. południa. Jednak i to nie wystarczyło, ponieważ jak zacząłem rysować rysunek to było słonecznie, a następnego dnia było pochmurno i cienie powstałe dzięki promieniom słonecznym zupełnie znikły. Musiałem więc poczekać na kolejny słoneczny dzień.

Prawdziwe piękno zawsze jest ukryte.

Szybki szkic wykonany w sepii, który wykonałem w około 30 min. Pracę wykonałem w przypływie pomysłu, żeby zrelaksować się w ciągu dnia.

Mam nadzieję, że udało mi się pokazać piękno kobiety, które jest ukryte przed wszystkimi. Każdy mężczyzna moim zdaniem powinnien umieć uszanować nienaruszalność intymności ciała kobiety zwłaszcza we współczesnym świecie, w którym piękno kobiecego jest nagminnie odarte z jakiejkolwiek wartości i poszanowania.

bottom of page